Egészséges(ebb) almás pite
Az almás pite a hétköznapok finomsága, átlengi a nagymama-illat, otthonosan telt ízei minden évszakban fel tudják dobni a napunkat. Azonban a hagyományos recept sajnos igazi kalóriabomba, dugig van cukorral és finom liszttel, ami nem tesz jót a kilóimnak, pláne most, hogy legnagyobb örömömre két számmal kisebb ruhákat hordok. Hedonista lévén azonban nem eszem ágában sincs lemondani a nasikról, főleg a nagy kedvenceimről, miért is tenném, hiszen néhány hozzávaló lecserélésével büntetlenül élvezhetem továbbra is az általuk nyújtott kulináris élvezeteket. Minimális változtatásokkal maximális ízélményt kaptam ettől a sütitől, az egyszerű, de nagyszerű kategóriában jelenleg ő vezeti nálam a toplistát. (A recept innen.)
Egészséges(ebb) almás pite
Hozzávalók:
- 40 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt
- 1 cs sütőpor
- 20 dkg vaj
- 13 dkg méz
- 2,5 dl (kaukázusi) kefír
- 1 csipet só
- 6 db közepes alma
- 1 tk fahéj
- 5 dkg darált dió
Elkészítés:
Nem kell pánikolni, ez csak sima almás pite, záró bonyolultsági fokkal rendelkezik a recept, kezdő konyhatündérek is nyugodtan nekiállhatnak. Tehát, kerítünk egy nagy tálat beletesszük a lisztet, hozzáadjuk a sót és a sütőport, összekeverjük őkelméket. A hideg vajat felkockázzuk, beletesszük a lisztes elegybe és kis kezünkkel elmorzsoljuk. Mehet hozzá a (kaukázusi) kefír és 5 dkg méz (mérlegre kis mérőedényt ráállít, mézet belecsurgat, így kényelmesen ki lehet mérni a szükséges mennyiséget), ruhaujj felgyűr, tésztát bedagaszt.
Az almákat meghámozzuk, egy kisebb tálba reszeljük a nagylyukú reszelőn. Hozzáadjuk a maradék mézet és a fahéjat, alaposan összekeverjük.
A tésztát kettévesszük, lisztezett felületen közepes tepsi méretűre nyújtjuk az egyik felét, beletesszük a sütőpapírral kibélelt tepsibe, megszórjuk a darált dióval. Egyenletesen eloszlatjuk rajta az almás tölteléket, majd a tészta másik felét is kinyújtjuk, ráhelyezzük a töltelékre. Már csak annyi a dolgunk, hogy villával jól megszurkáljuk a süti tetejét, és már mehet is a 180 fokra előmelegített sütőbe, ahol kb. 20 perc alatt készre sütjük (tűpróba és figyeljünk oda rá, mert a méz miatt hamar megég a tészta!). Ha kihűlt, megszórjuk porcukorral, felszeleteljük, és indulhat is a habzsi-dőzsi. Nagyon finom, és mivel egészséges (ebb) is, bátran lehet eszegetni belőle, úgyhogy gyorsan el fog fogyni.
Jó étvágyat!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése